הַפְעֵל/בָּטֵל נִוּוּט בְּאֶמְצָעוּת מִקְלֶדֶת אֵזוֹר תֹּכֶן מֶרְכָּזִי הַזְמָנָה אוֹנְלַיְן פַּאנֶל נְגִישׁוּת אִיפּוּס נְגִישׁוּת רֹאשׁ אֲתָר תַּפְרִיט אֲתָר סְגִיר אֲתָר מַפַּת אֲתָר
מלון יערים - לנשום את החורש

הקסטל – טיולים במכונית

מלון יערים בלב הרי ירושלים הוא אתר נהדר לצאת ממנו לטיולים באזור הקרוב, במרחק נסיעה קצר. רבים ממסלולי הטיול קלים, נינוחים ומרתקים. בכולם אפשר לשלב נסיעה במכונית לצד הליכה קצרה, הנאה מן הנוף, מהטבע ומהאוויר המצוין.

איפה? 4 קילומטר מדרום מזרח ליערים. מצידו הדרומי של כביש 1.
איך להגיע? נוסעים מיערים לכביש 1 וממשיכים בכיוון ירושלים עד מחלף הראל. במחלף הראל פונים דרומה לתוך הישוב מבשרת ציון. עוברים ליד בניין המועצה המקומית ומיד פונים ימינה ושוב ימינה. מולנו ניצב המבצר. ממשיכים בכביש ונכנסים לגן הלאומי.
מה כדאי? מיקומו של הקסטל העניק לו חשיבות עצומה במשך אלפי שנים. גם הצלבנים הבינו את חשיבות המקום. הם הקיפו את ירושלים בישובים ומבצרים כדי שיגנו על הדרכים לעיר. כאלה הם המבנים הצלבניים באבו גוש, בעין חמד, בצובה ובמקומות אחרים. הקסטל נקרא בעבר בלוואר (יפה נוף) והנוף יפה להפליא גם היום. הדרך לירושלים, הסמוכה לקסטל, נסללה כשביל מרוצף חצץ ב- 1869. במהלך מלחמת העצמאות התברר שלהר זה יש חשיבות אדירה. מי ששולט בו שולט למעשה על הדרך לירושלים. במבצע נחשון יצא כוח פלמ”ח בתחילת אפריל 1948 מקריית ענבים ותפס את הכפר ללא קרב. כמה ימים אחר כך נסוגו הכוחות תוך אבדות קשות ובהמשך חזרו והשתלטו על הקסטל. כאן נולדו כמה מן המיתוסים והאגדות של גבורת לוחמי מלחמת העצמאות. הכניסה לגן הלאומי בתשלום.

טיולים במכונית:

סביבה לפי תגיות: