הַפְעֵל/בָּטֵל נִוּוּט בְּאֶמְצָעוּת מִקְלֶדֶת אֵזוֹר תֹּכֶן מֶרְכָּזִי הַזְמָנָה אוֹנְלַיְן פַּאנֶל נְגִישׁוּת אִיפּוּס נְגִישׁוּת רֹאשׁ אֲתָר תַּפְרִיט אֲתָר סְגִיר אֲתָר מַפַּת אֲתָר

מלון יערים - לנשום את החורש

החצר ההיסטורית ותצפית נהדרת

מלון יערים במעלה החמישה ניצב בלב הרי ירושלים. הנוף הירוק, האוויר הצלול, עצי האורן, שורות הגפן הארוכות, קוראים לנו לצאת וללכת. המסלול הראשון מציע הליכה קצרה בחצר המלון. ההפתעה הגדולה היא שגם בהליכה כה קצרה, כמה מאות מטרים בלבד, נפגוש כאן את הנופים הרחבים, את ההיסטוריה המקומית, פנינה אדריכלית שמעטות כמוה בישראל ואת השורשים הכי עמוקים שלנו בארץ.
המסלול: נצא מפתח המלון ונפנה ימינה. לאחר 50 מטר נפנה שוב ימינה לשביל סלול שעולה מעט ומקיף את מבנה מלון יערים משמאלו. השביל מוליך אותנו אל החצר האחורית של המלון ואל כמה הפתעות. הראשונה היא בית פפרמן. המבנה שצורתו כסהר מעוגל, הוקם בשנות הארבעים ונועד לשמש בית הבראה לעובדי חברת האשלג הארצישראלית בים המלח. בנייתו של המבנה לא הושלמה עד מלחמת העצמאות. הבית נהפך ב-1948 לבסיס לוחמי פלמ”ח הראל ממנו יצאו לפעולות רבות. כיום יש בפתחו שלט בו כתוב “בית נובו – בית מרגוע לעובדי חברת האשלג”. המבנה היפה, בן שתי קומות, יוצר קשת רחבה. ב-1955 הוא שופץ והוכשר לאירוח מבריאים. חדריו של בית פפרמן, שופצו מאז כמה פעמים וכיום הם חלק מחדרי מלון יערים. מול המבנה קבעו אנשי קק”ל מפה שמציגה את מערך הישובים והקרבות ב-1948. לצידו ניצב עדיין משלט בן 70, והשלט לידו מתאר את המורשת המקומית המפוארת של מגיני הארץ. במלחמת העצמאות שימש הקיבוץ כבסיס של גדוד “פורצים”, לוחמי הפלמ”ח מחטיבת הראל. יצחק רבין בן ה-24, ששימש אז כמפקד חטיבת הראל שהגנה על הדרך לירושלים, שהה עם מפקדתו במעלה החמישה, ביום בו הוכרזה המדינה. נעקוף את המשלט מימין ונרד מעט לעבר מרפסת תצפית יפה שצופה מזרחה ודרומה. מכאן אפשר לשוב למלון ואפשר להמשיך לטיול במסלול הבא – בקיבוץ מעלה החמישה. זמן: כחצי שעה. מרחק: 300 מטר. קושי: קל מאוד.

טיולים בירושלים והסביבה:

סביבה לפי תגיות:

מבצע סוכות #1

החל מ 900 ₪ בלבד!
בהזמנת לילה לזוג עם ארוחת בוקר – ילד אחד חינם או ארוחת ערב במתנה.

מבצע סוכות #2

ארוחת ערב במתנה למזמינים 3 לילות 
במהלך החג או ילד חינם.

מבצע סוכות #3

מזמינים לילה ונהנים מכניסה לפארק ג’אננה!
פארק ג׳ננה ממוקם כקילומטר ממלון יערים בקריית ענבים, ג׳ננה הוא פארק אתגרי שטרם נראה בישראל.